Tuomo: My Thing 20th Anniversary

pe, 22 tammi 2027

Tavastia, Helsinki

Ovet: 8:00 PM

Ikäraja: 18+

Liput

Yleinen lipunmyynti

  • Normaali (K-18)

    Tulossa myyntiin pian

Tapahtuman tiedot

Tuomo juhlistaa suomalaisen rytmimusiikin merkkitapauksiin kuuluvaa ja 20 vuotta täyttävää My Thing -debyyttialbumiaan juhlakonsertilla Helsingin Tavastialla 22. tammikuuta 2027. Albumin ilmestymisvuonna 2007 Suomessa elettiin soul-, jazz- ja rytmimusiikin murroskautta, ja My Thing oli sen yksi näkyvimmistä ilmiöistä: levy myi kultaa, palkittiin Emma-palkinnolla ja sai kansainvälistä huomiota erityisesti Keski-Euroopassa ja Japanissa, jossa Don’t Take It Too Hard -single nousi radiohitiksi. Tavastian juhlakonsertissa palataan My Thingin kappaleisiin ja albumin maailmaan 20 vuotta sen ilmestymisen jälkeen.

Kun Tuomo Prättälä pudotti artistinimestään sukunimensä ja julkaisi ensimmäisen sooloalbuminsa My Thing tammikuussa 2007, suomalaisessa musiikkimaailmassa oli käynnissä uudenlainen jazzin, soulin, funkin ja hiphopin kohtaaminen. Aktiiviset musiikinkuuntelijat tunsivat Prättälän monien suosittujen jazz/groove-yhtyeiden kosketinsoittajana ja sielukkaana laulajana, mutta My Thing toi hänen oman äänensä ensimmäistä kertaa laajemmin esiin.

My Thing -albumista tuli nopeasti yksi 2000-luvun suomalaisen soulin merkkiteoksista. Se pysyi Suomen virallisella albumilistalla yhteensä 15 viikkoa, nousten parhaimmillaan sijalle kahdeksan. Suomessa albumi myi kultalevyyn oikeuttavan määrän. Maaliskuussa 2008 levy palkittiin Emma-palkinnolla Vuoden hip hop-, dance-, R&B-albumina, ja Prättälä oli samana vuonna ehdolla myös Vuoden miessolistiksi. Radio Helsinki valitsi My Thingin vuoden 2007 levyksi.

My Thing toi Tuomolle myös kansainvälistä huomiota: albumin singleä Don’t Take It Too Hard soitti muun muassa brittiläinen DJ Gilles Peterson radio-ohjelmissaan ja DJ-keikoillaan ympäri maailmaa, ja kappale nousi Japanissa Tokyo J-Wave -radiokanavan runsaasti soittamaksi kappaleeksi.

Kriitikoilta loistavia arvioita saanut My Thing oli pitkälti Prättälän oma luomus. Levyn kappaleet ovat Tuomon käsialaa, lisäksi hän sekä lauloi että soitti piano- ja kosketinosuudet ja tuotti albumin.

– My Thing syntyi aikoinaan pöytälaatikkoon kertyneistä henkilökohtaisista kappaleista, joita ei tuntunut luontevalta antaa muiden levytettäväksi. Albumin vastaanotto löi aikoinaan ällikällä. Jaoin biisejä jo niiden tekovaiheessa silloin huippukauttaan eläneessä MySpacessa ja sain kannustavaa palautetta, mutta silti loppuunmyynyt Tavastia, lukuisat viiden tähden arviot ja albumin kansainvälinen huomio yllättivät totaalisesti. Nyt 20 vuotta myöhemmin on kutkuttavaa päästä esittämään soolourani käynnistänyt albumi livenä pitkälti samalla kokoonpanolla,  jolla albumi aikanaan tehtiin, Tuomo kertoo.

My Thing –albumista julkaistaan juhlapainos vinyylinä tammikuussa Texicalli Records Oy:n kautta.

LIPUT:
Myyntiin pe 18.9.2026 klo 10
Virallinen lipunmyyjä: Tiketti

Katso lisätiedot lipuista lipunmyyjän sivuilta.

Lisätietoja ja usein kysyttyjä kysymyksiä tapahtumiin liittyen löydät FAQ-osiostamme.

Esiintyjät

Pääesiintyjä

Esteettömyys

Lisätietoa tapahtumapaikan esteettömyydestä löydät Tavastian sivuilta.

Jaa